Menu Zamknij

Współpraca z dietetykiem – 13-naście najczęstszych pytań

Jak wygląda współpraca z dietetykiem

Umawiając się na wizytę do lekarza mniej więcej wiesz, czego się spodziewać. Ale umawiając się na konsultację u dietetyka nie zawsze tak jest.

Wokół współpracy z dietetykiem narosło mnóstwo mitów, legend, które powodują nie do końca zrozumiały lęk przed konsultacją. Nie możemy również uogólniać, bo każdy ma swój sposób pracy. Wszystko, co napiszę poniżej wynika z moich doświadczeń i sposobu pracy :).

Zapoznaj się z 13 pytaniami jakie najczęściej otrzymuję!
Masz inne pytanie? Zadaj w komentarzu, na pewno odpowiem.

1. Gdzie przyjmujesz?

Online (za pośrednictwem Skype’a, maila, a nawet telefonicznie) oraz stacjonarnie w Krakowie. Gabinet znajduje się przy ul. Bieżanowskiej 77 w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Dojazd z centrum miasta to zaledwie 20 minut (tramwajem), a z Wieliczki 10 do 15 minut (samochodem). W promieniu kilometra znajduje się wiele przystanków komunikacji miejskiej zarówno tramwajowej jak i autobusowej, a także stacja PKP Kraków-Prokocim.

Niezbędne informacje jak dojechać do gabinetu znajdziesz w zakładce Kontakt.

2. Chcę współpracować z dietetykiem, jak zacząć?

Zadzwoń lub napisz do mnie, a wszystkie szczegóły ustalimy już w kontakcie bezpośrednim. 

Konsultacja

3. Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza konsultacja jest bardzo ważna. Właśnie wtedy poznajemy się, budujemy relację, od której zależy powodzenie dalszych działań. Pierwsza konsultacja jest zawarta w kompleksowej opiece dietetyka.

Pierwsza konsultacja trwa ok. godziny. W jej trakcie wykonam pomiary antropometryczne, obliczę wskaźniki BMI i WHR, po czym je zinterpretuję. Przeanalizujemy również Twój dzienniczek żywieniowy, wyniki badań oraz wcześniej wypełniony wywiad ogólnomedyczny i żywieniowy, doprecyzowując odpowiedzi. Podczas konsultacji używam również rozmaitych ćwiczeń edukacyjnych oraz coachingowych, które mają na celu edukację żywieniową i poukładanie całego procesu.

Na koniec nakreślimy plan działania i ustalimy priorytety do wdrożenia od zaraz wraz z wstępnymi zaleceniami.

4. Jak przygotować się do pierwszej konsultacji?

Informacje na ten temat znajdziesz w zakładce “Przed wizytą“.

5. Jak wygląda plan dietetyczny?

Każdy plan dietetyczny jest układany indywidualnie po konsultacji dietetycznej. Nie istnieje schemat idealny dla wszystkich, więc nie otrzymasz u mnie diety podczas naszego pierwszego spotkania. Do ułożenia spersonalizowanego planu dietetycznego niezbędne są informacje, które pozyskam podczas naszej rozmowy.

Dzięki temu Twój plan będzie dostosowany do Ciebie, Twoich preferencji smakowych, Twoich przyzwyczajeń oraz przede wszystkim do Twojego organizmu.

Plan dietetyczny składa się z:
– strony tytułowej
– tablicy dań na cały tydzień (lub dwa w zależności od długości planu)
– przepisów na wszystkie dania poukładanych dniami (z wielkościami w gramach i miarach domowych)
– listy zakupów (na życzenie)

Jako dodatek otrzymujesz tabelkę do notowania postępów w realizacji określonych celów oraz zalecenia.

6. Jak przesyłasz jadłospisy lub plany dietetyczne? Pocztą, na maila, do odbioru w rejestracji, a może podczas konsultacji kontrolnej?

Gabinet jest otwarty wyłącznie w godzinach przyjęć. W związku z tym nie ma możliwości otrzymania planu w rejestracji.

Standardowo plan wraz z zaleceniami jest wysyłany mailem w ciągu 7 dni roboczych od konsultacji.

Jeżeli sobie życzysz możemy się umówić na odbiór planu w gabinecie.

7. Czy przyjmujesz tylko kobiety?

Nie. Na konsultacje zapraszam kobiety, mężczyzn oraz młodzież od 10-tego roku życia.  

8. Boję się krytyki i mam obawy, aby iść do dietetyka.

Zupełnie niepotrzebnie. Wszystkie tematy jakie poruszymy podczas konsultacji są poufne. Jedynie współpraca oparta o wzajemne zaufanie, szacunek i szczerość ma szanse na powodzenie.

Analiza dotychczasowego sposobu żywienia i stanu odżywienia organizmu jest niezbędna do opracowania planu działania,ale skupiamy się na tym jak zrobić, aby było dobrze. Pierwszym z Twoich sukcesów jest zwrócenie się o pomoc do dietetyka, ponieważ bez pierwszego kroku nie będzie kolejnych.

8a. Wstyd wrócić, gdy nie trzymało się jadłospisu w 100%

Bardzo często słyszę to od pacjentów, którzy przezwyciężają swój wstyd i pojawiają się na kontroli. Przezwyciężanie własnego wstydu i obaw to kolejny sukces. Ku własnemu zdziwieniu odkrywają, że przychodząc na kontrolę nie są krytykowani, nie skreślamy również powodzenia współpracy z powodu niedzielnego ciasta. Zdrowe odżywianie wymaga sztuki kompromisu i właśnie na podstawie takich sytuacji nauczysz się zdrowego podejścia do jedzenia, aby w przyszłości utrzymać osiągnięte efekty.

9. Jak się z Tobą skontaktować?

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu: kontakt@joannakozdron.pl
+48 579 523 089 ( poniedziałek – piątek 9:00 – 19:00)

 

10. Jak często powinny odbywać się konsultacje kontrolne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość konsultacji zależy od obranego celu, możliwości, poziomu motywacji. Na pierwszej konsultacji ustalamy jak często będziemy się spotykać. Jednak odstęp między konsultacjami nie powinien być dłuższy niż 1 miesiąc.

11. Czy pojedyncza konsultacja oznacza podjęcie współpracy ?

Nie. Nie obliguje również do zakupu abonamentu. Trwa ona ok. 30 minut i nie może stanowić pierwszej konsultacji w kompleksowej opiece dietetycznej. Jest to doskonała opcja dla osób, które chcą skorzystać z konsultacji kontrolnej poza abonamentem lub chcą skonsultować swój sposób odżywiania z specjalistką. 

12. Czy odpowiedzi na pytania otrzymam wyłącznie na konsultacjach kontrolnych?

Nie. Podczas współpracy abonamentowej będziemy mieć ze sobą stały kontakt mailowy oraz telefoniczny.W związku z tym nie trzeba czekać do konsultacji kontrolnej. 

To najczęstsze pytania jakie od Was otrzymuję. Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości.

Jeśli masz dodatkowe pytania

Skomentuj! Na pewno odpowiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *